Psiurok - Studio Pielęgnacji Zwierząt

 dalmatynczyki bez tla

CZY POTRZEBNE SĄ PIESKOM  WIZYTY U  GROOMERA

Strzyżenie psów różni się bardzo, w zależności od tego  czy mamy do czynienia z psem wystawowym, czy też nie.
W przypadku psa wystawowego obowiązują  wzorce i standardy, których należy ściśle  przestrzegać.
W drugim przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia, można pieska obciąć np z irokezem zafarbowanym  na zielono , lub wyciąć wzorek w sierści w kształcie serduszka, oczywiście wszystko w granicach rozsądku i wytrzymałości psiaka , bo są i takie zwierzaki które sobie nie życzą żadnych udziwnień i to też trzeba uszanować.
Niektórzy właściciele psów mogą sądzić, że strzyżenia i codziennej pielęgnacji wymagają tylko te psy, które są pokazywane na wystawach. Nic bardziej mylnego – często jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia, nawet wtedy gdy prowadzi ono spokojne, rodzinne życie w domowych pieleszach. Strzyżenie psów to czynność delikatna i wymagająca dużej wprawy, trzeba posiadać  wiedzę i doświadczenie,   każda rasa wymaga innego cięcia, które w dodatku zmienia się w zależności od pory roku.
Są również rasy które nie są strzyżone a wymagają tylko trymowania.


DOMOWY EKOLOGICZNY SZAMPON DLA PSÓW

Jest neutralny dla psiej skóry i w dodatku skutecznie myje.
Przygotuj: litrowy szklany słój lub butelkę (np. po soku „Kubuś”; plastikowe pojemniki NIE nadają się do przechowywania szamponu!), blender, miska
Składniki:
– Pół szklanki płatków owsianych,
– 2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
– 1 łyżeczka od herbaty delikatnego naturalnego mydła w płynie lub startego w kostce (np. mydła marsylskiego, z Aleppo, typu Biały Jeleń lub Bambino)
– 1 łyżeczka świeżego (lub naparu z suszonego) rozmarynu
– 2,5 łyżki stołowej sody oczyszczonej (do kupienia w saszetkach w sklepach spożywczych)

Przygotowanie: wszystkie powyższe składniki należy zblendować na jedną, gładką masę i żużyć od razu lub przelać do słoika na później. Psa należy polać ciepła wodą, nałożyć szampon i delikatnie wmasować w skórę i sierść. Szampon warto pozostawić na psie przez kilkadziesiąt sekund, a następnie bardzo starannie spłukać wodą.

Soda (wodorowęglanu sodu) jest nieszkodliwa dla organizmu i jest całkowicie biodegradowalna , rozkłada się już w temperaturze powyżej 60ºC.


KLESZCZE

Czym jest kleszcz?

Kleszcz to pajęczak o ośmiu odnóżach, który żywi się krwią ssaków. Przyczepia się do skóry i swoim aparatem gębowym wgryza się i zaczyna ssać krew. Nie napity mierzy 2-4 mm, ale znacznie zwiększa swoją objętość kiedy się nakarmi.
Ugryzienie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne, dlatego tak ciężko jest zauważyć moment, kiedy przyczepi się do skóry. Jednak nie wolno zapominać, że kleszcze przenoszą groźne choroby pasożytnicze i powodują infekcje, a choroba odkleszczowa zwana Babeszjozą jest wręcz zagrożeniem życia Twojego ulubieńca. Tak więc profilaktyka jest podstawowym obowiązkiem każdego właściciela psa i kota. Pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed kleszczami.

Fiprex to odpowiednia ochrona przed kleszczami dla Twojego psa i kota.

Kleszcze są dość wyspecjalizowanymi pasożytami, które żywią się krwią i płynami ustrojowymi takich organizmów jak psy i czasami koty. Aby rozwinąć się w pełni, potrzebują trzy posiłki od jednego lub kilku żywicieli. Kiedy żywią się krwią kilku organizmów, istnieje duże ryzyko przeniesienia różnych chorób. W ślinie kleszcza znajduje się substancja, która wywołuje efekt znieczulający oraz substancja, która zapobiega krzepnięciu krwi. Dzięki temu ugryzienie kleszcza jest praktycznie nieodczuwalne, a kleszcz może przyczepić się niezauważalnie i pozostać na swoim żywicielu do kilku dni do tygodnia. Samica kleszcza jest w stanie wyprodukować kilka tysięcy jaj, po czym umiera. Kleszcze występują głównie w okolicach wiejskich, szczególnie wrzosowiska i lasy i zarośla. Kleszcze są niezwykle ekonomiczne energetyczne i mogą żyć przez rok bez jakiegokolwiek pożywienia. Do potencjalnego gospodarza przyciąga je jego oddech, ponieważ są bardzo wrażliwe na dwutlenek węgla, który jest wydychany. Kleszcze mogą wspinać się po łapach Twojego psa i mościć się w ulubionych miejscach; najczęściej w fałdzie skóry poniżej albo około ucha, gdzie przyczepiają się, wgryzają w skórę i zaczynają ssać krew.
Sezon, gdy kleszcze są najbardziej aktywne to czas od marca do końca czerwca. Kolejnym punktem szczytowym ich aktywności jest czas od sierpnia do października. Podczas zimy, kleszcze są mniej aktywne, ale jednak. Krótko mówiąc, powinieneś chronić swojego ulubieńca przez cały rok ! Bardzo ważne, abyś po każdym spacerze sprawdzał skórę Twojego czworonoga czy przypadkiem nie ma na niej kleszczy. Pamiętaj o takich miejscach jak wnętrze ucha, pachwiny czy grzbiet. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który chętnie udzieli Ci porady jak i gdzie sprawdzać obecność kleszczy i jakie środki zapobiegawcze będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie i Twojego psa.Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, jest to spowodowane znieczulającymi właściwościami jego śliny. Dzięki temu kleszcz może pasożytować niezauważony.Kleszcz bez jedzenia może żyć do dwóch lat. Na świecie żyje ponad 800 gatunków kleszczy

Uwaga!

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby:

Babeszjoza (piroplazmoza) to groźna choroba, która u psów jest niestety często śmiertelna. Zarazki tej choroby przenosi kleszcz Dermacentor reticulatus, który występuje w Polsce. Niektóre z objawów przy ostrym przebiegu choroby to: ogólnie

pogorszony stan zdrowia, gorączka, utrata apetytu. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna i daje możliwość stosowania różnych metod leczenia. Zaniechanie leczenia zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia.

Borelioza (choroba z Lyme)
Borelioza to choroba bakteryjna występująca zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Głównym winowajcą zakażeń jest kleszcz Ixodes ricinus. Do objawów choroby należą: zmęczenie, utrata apetytu, gorączka, kulawizna oraz silne powiększenie węzłów chłonnych. Nierzadko zaobserwować można zaburzenia związane z funkcjonowaniem nerek, pracą serca, a także zaburzenia nerwowe. U człowieka jednym z pierwszych objawów choroby jest tzw. rumień wędrujący. Do wyleczenia boreliozy niezbędne jest podanie antybiotyków.

Hepatozoonoza
Tę chorobę rozprzestrzeniają wszystkie gatunki kleszczy występujących w Polsce. Hepatozoonoza dotyczy zarówno psów i kotów, a do zakażenia nią dochodzi na skutek zjedzenia zakażonego kleszcza przez psa lub kota. Choroba ta powoduje pogorszenie funkcjonowania nerek oraz powracająca gorączkę.

Ehrlichioza
Wektorem zarazków tej choroby jest kleszcz Rhipicephalus sanguineus. Ehrlichioza to zakaźna choroba krwi, któa atakuje białe krwinki, a w konsekwencji upośledza działanie układu odpornościowego. Depresja, gorączka, utrata masy ciała i apetytu i punktowe wybroczyny na błonach śluzowych warg to najczęściej spotykane objawy tej choroby. Chorobę leczy się antybiotykami.

Ropne zakażenia skóry
W miejscu przyczepienia się kleszcza, a dotyczy to wszystkich występujących w Polsce gatunków, może pojawić się ognisko zakażenia bakteryjnego, które może rozprzestrzenić się na inne partie skóry.

Choroba Kociego Pazura
To schorzenie zwykle przebiega u kotów bezobjawowo, jednakże staje się ono groźne kiedy zostanie przeniesione na człowieka wskutek podrapania przez kota. Jeśli miejsce zadrapania nie zostanie zdezynfekowane, pojawia się stan zapalny, często towarzyszy temu gorączka. Brak leczenia prowadzi do kolejnych objawów w postaci powiększonych węzłów chłonnych pachowych, które później ropieją. Choroba Kociego Pazura trwa ok. 1-2 tygodni, a w jej leczeniu stosuje się antybiotyki.

Jeśli zaobserwujesz objawy, o których mowa powyżej, niezwłocznie zgłoś się ze swoim zwierzakiem po poradę do lekarza weterynarii. Aby zapobiec zakażeniu groźnymi chorobami przenoszonymi przez pchły i kleszcze, stosuj regularnie Fiprex® – będziesz mieć pewność, że Twój pupil jest pod nieustanną ochroną.

 

 


FAKTY I MITY O TWOIM PSIE

Wiele razy właściciele czworonogów  zadają mi pytania, które gdzieś zasłyszane mają niesłuszne i nieuzasadnione zastosowanie w ich życiu.Poniżej zamieszczam najczęściej słyszane przeze mnie mity, oraz niektóre psie ciekawostki, wszystkie są opatrzone komentarzem, który posiada pokrycie w publikacjach naukowych, bądź moim doświadczeniem zawodowym.

 Psa można kąpać raz do roku, ponieważ częściej szkodzi  psu.  Przeciwnie ! zwłaszcza u Yorkshire terierów, maltańczyków, shih tzu  i innych długowłosych piesków, kąpiel jest niezbędna! Nie kąpany PIES  ma włos przetłuszczony i staje się żywym odkurzaczem, zbiera cały kurz,  masę bakterii i innych paskudztw znajdujących w zasięgu psiego „podwozia”mogących powodować u psa między innymi choroby czy alergie. Dlatego pieska należy regularnie kąpać! Kąpiele można bezpiecznie zacząć już od 10 tygodnia życia, należy jednak pamiętać aby nie był to okres bezpośrednio po szczepieniu pieska, gdyż jest on wtedy osłabiony, należy odczekać około 10 dni od momentu zaszczepienia. Częstotliwość kąpieli psa jest zależna od rodzaju i długości jego szaty, zdecydowanie częściej będziemy kąpać rasy długowłose np. yorkshire teriera, maltańczyka, shih tzu itp.

 

Do kąpieli używać można zamiennie ludzkie kosmetyki .Fałsz , należy zawsze używać kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt, ponieważ psia skóra ma całkiem inne PH od skóry człowieka i nie toleruje kosmetyków stosowanych przez ludzi. Błędem jest również stosowanie szamponu dla niemowląt, sugerując się iż skóra dziecka jest delikatna. Skóra psa jest o wiele bardziej wrażliwsza i delikatniejsza! skóra psa jest wyjątkowa, inna od powłoki ciała człowieka czy chociażby kota. Psy nie mają gruczołów potowych na powierzchni skóry,więc nie pocą się przez skórę, co powoduje inny skład pokrywającej sierść i naskórek warstwy łojowej. Głównie przez to odczyn, czylipH ich skóry, wynosi średnio 7,35 (u człowieka 5,5, u kota 6,4). Dla nas wynika z tego bardzo ważna informacja – łagodny szampon przeznaczony dla człowieka będzie na pewno drażniącym dla psa (odwrotnie pewnie też) co wymusza na właścicielach psów stosowanie przeznaczonych dla nich odpowiednich preparatów.Wyposażeni w dobre i odpowiednio dobrane do typu szaty czworonoga kosmetyki, możemy z czystym sumieniem kąpać go często, choćby nawet co 5-7 dni.Temperatura wody Skóra psa jest cieplejsza niż nasza i woda dobra dla nas jest dla psa za chłodna. Najlepiej kąpać go w wodzie o temperaturze 36-39 stopni.

Brudne włosy nie rosną, dlatego yorka trzeba często kąpać.
To nie brud o tym decyduje, lecz brak odżywienia. Pielęgnacja yorka polega m.in. na nakładaniu odżywki, która chroni włos przed plątaniem się i łamaniem, co może sprawiać, że jest krótszy

Nie można psu ścinać grzywki lub włosów koło oczu, bo oślepnie. Żaden pies nie oślepnie od obcięcia mu grzywki. Najwyżej nie zdobędzie medalu na wystawie 🙂

Pies „saneczkuje” po dywanie – zapewne ma owsiki. „Saneczkowanie” – pocieranie odbytem o podłoże  zazwyczaj spowodowane jest zatkanymi bądź podrażnionymi lub zainfekowanymi gruczołami około odbytowymi, czyli podsumowując owsiki u psów nie występują.

Pies z czarnym podniebieniem jest groźny?To czy pies ma czarne podniebienie zależy od zawartego w komórkach błony śluzowej barwnika i z agresywnością nie ma nic wspólnego.

Czy Psy widzą świat w czarno-białych barwach?
Czworonogi nie rozróżniają barw czerwonej i zielonej, za to dobrze widzą kolory żółty i niebieski. Prawdopodobnie odbierają świat w delikatniejszej pastelowej tonacji

Białe psy nie uczulają?
Każdy pies może uczulać, bo uczulają wydzieliny i wydaliny oraz złuszczony naskórek. Jednak są rasy psów występujące tylko w białym umaszczeniu, które poleca się dla alergików.

Yorki  nie uczulają?
Choć york nie ma podszerstka – zwykle oskarżanego o powodowanie uczuleń – to jego ślina, wydzieliny gruczołów oraz komórki naskórka mogą wywołać alergię

Psa z rodowodem trzeba wystawiać?
Nie ma takiego obowiązku – chyba że zapisane jest to w umowie z hodowcą, od którego kupiliśmy psa, lub sami chcemy założyć hodowlę i nasz pies musi uzyskać uprawnienia hodowlane

Każda suka przynajmniej raz w życiu powinna mieć szczeniaki.Nie wiadomo dotąd, skąd wziął się ten przesąd. Brak jest naukowych dowodów na to, że ciąża wpływa korzystnie na zdrowie suki. Udowodnione natomiast jest, że sterylizacja znacząco ogranicza ryzyko niektórych nowotworów oraz eliminuje ryzyko ropomacicza i ciąży urojonej. Trzeba jednak być świadomym tego, że sterylizując sukę, wcale nie zaburza się jej psychiki. Suka kieruje się instynktem, nie ma świadomości tego, że może mieć szczeniaki – dopiero z chwilą, kiedy znajduje się w ostatnich tygodniach ciąży, budzi się w niej instynkt macierzyński

Pies gryzie trawę – będzie padać. W przeciwieństwie do jaskółek, zachowanie psa nie pozwoli nam przewidzieć pogody. Spożywanie przez psa trawy podyktowane jest zazwyczaj jednym z kilku powodów. Psu może odpowiadać słodki smak niektórych traw we wczesnej fazie rozwoju, lub też chce się uwolnić od czegoś zalegającego w żołądku, a spożycie trawy pobudza do wymiotów. Być może próbują walczyć w ten sposób z pasożytami przewodu pokarmowego

Jeśli podaje się psu karmę komercyjną, nie należy zmieniać jej rodzaju i marki? Wręcz przeciwnie – powinno się to robić, ale stopniowo. Przez tydzień do starej karmy trzeba dosypywać nową – zmieniając proporcje tak, że na końcu zostanie już tylko ta ostatnia.

Psy lubią tłuste jedzenie?
Nie ma to dla nich znaczenia, ponieważ dużo silniejszy niż zmysł smaku jest u psów zmysł węchu

Pies po kastracji tyje? Psy tyją, jeśli nie mają odpowiednio dużo ruchu lub zbyt dużo jedzą. Po kastracji samce zmniejszają swoją aktywność, gdyż nie biegają już tak intensywnie za sukami w cieczce lub w ich poszukiwaniu, dlatego należy albo zmienić im nieco pożywienie lub zapewnić więcej ruchu

Gorący i suchy nos oznacza gorączkę psa.Fałsz Pies ma gorączkę tylko wtedy, kiedy termometr włożony w jego odbyt pokazuje temperaturę powyżej 38,5oC. Gorący czy suchy nos nie są wyznacznikiem psiej temperatury.

Trymowanie jest bolesne dla psa? Trymowanie sierści – zabieg pielęgnacyjny polegający na usuwaniu martwej sierści psa. Trymowanie poprawia jakość sierści – usztywnia ją, zmniejsza wzrost podszerstka, poprawia kolor, a także eliminuje problem sierści w domu, ponieważ pies wytrymowany nie gubi sierści. Dotyczy to ras przeznaczonych do tego zabiegu, czyli szorstkowłosych.Częstość przeprowadzania zabiegu ustala się na podstawie ręcznego badania wypadania sierści, lub obserwując ile sierści zostaje na powierzchniach (dywanach, meblach), gdzie pies przebywa. Wynosi ona około 1-2 miesiące.Po trymowaniu pies będzie dalej gubił martwą sierść lecz to zaniknie.

Pies powinien lizać sobie ranę, bo to przyspiesza gojenie.
To prawda.Ślina działa antybakteryjnie i pomaga w zabliźnianiu rany, ale pies nie poprzestanie na kilku liźnięciach, a im dłużej to robi, tym rana staje się głębsza i trudniejsza do zagojenia.

Pies okaże  w jakiś sposób, że jest chory.Nieprawda.Jest odwrotnie, pierwotny instynkt każe czworonogowi ukrywać chorobę, ponieważ w naturze okazanie słabości spowodowałoby, że stałby się ofiarą.

Jeśli nie wyciągnę pęsetą całego kleszcza i w skórze pozostanie jego aparat gębowy, to pasożyt odrośnie. Nieprawda.Kleszcze nie mają segmentów jak tasiemiec. Pozostała część otorbi się i zostanie wyrzucona jako obce ciało z organizmu albo powstanie ropień, który trzeba będzie przeciąć


 

malt

 

Czy wiesz że…

Szczenięta mają 28 zębów mlecznych:
6 siekaczy góra, 6 siekaczy dół, 2 kły góra, 2 kły dół, 6 przedtrzonowców góra, 6 przedtrzonowców dół. W wieku około 4 miesięcy na miejsce tak zwanych zębów mlecznych wyrastają stałe  42 zęby stałe: 6 siekaczy góra, 6 siekaczy dół, 2 kły góra, 2 kły dół, 8 przedtrzonowców góra, 8 przedtrzonowców dół, 4 trzonowce góra, 6 trzonowców dół.

 

  Ile lat miałby  pies gdyby był człowiekiem?
Należy zaznaczyć, że potoczne i intuicyjne mniemanie o długowieczności dużych psów jest błędne i wbrew obiegowym opiniom to pieski ras małych żyją dłużej i starzeją się wolniej. Ośmioletni pekińczyk czy posokowiec bawarski są zwierzętami w pełni sił, ale ich rówieśnik dog niemiecki czy rottweiler to już psy stare. Świadomość powyższego ważna jest zarówno dla lekarzy leczących te zwierzęta np. ze względu na inną kwalifikację pacjentów do narkozy, jak też dla właścicieli, którzy muszą zdawać sobie sprawę z postępującego “zużycia” ich ulubieńców i konieczności ograniczania np. pewnych intensywnych zabaw. Wraz z upływem lat zmieniają się też wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne starzejących się zwierząt. Niemiecki uczony H.G. Niemandem podaje bardziej ogólne porównanie wieku psa z człowiekiem. Pierwszy rok życia psa w przełożeniu na życie człowieka to 14 lat. Drugi rok życia psa to 7 lat życia człowieka – czyli 2 letni pies to odpowiednik wiekowo 21 latka , a każdy następny rok życia psa stanowi 5 lat życia człowieka.

 

Psy potrafią się porozumiewać.
Psy dysponują obszerną gamą najróżniejszych sygnałów, za pomocą których potrafią się porozumiewać. Pies, który usiłuje okazać swą dominację, stroszy włos na grzbiecie, nastawia uszy, unosi ogon i otwiera pysk. Jeśli chce grozić, to podciąga wargi i pokazuje zęby. Pies lękliwy, który jednocześnie jest agresywny, tuli ogon i kładzie uszy. Uwaga, jeśli nie będzie mógł się rozładować, to wkrótce zaatakuje! Pies zapraszający do zabawy przypada na przednich kończynach do ziemi, unosi zad, przyjaźnie macha uniesionym, ale luźnym ogonem i szczeka zachęcająco. Pies, który się poddaje, przypada do ziemi, by wydać się mniejszym. Pies, który się całkowicie poddaje, przewraca się na grzbiet i wtula ogon między uda.

 

Tatuaż jest dla psa tym czym dla człowieka zdjęcie w dowodzie osobistym.
Tatuaż wykonuje zazwyczaj pracownik Związku Kynologicznego podczas przeglądu miotu na lewym uchu lub pachwinie.  Tatuaż składa się z litery i trzech cyfr, literę mogą poprzedzać cyfry lub następować po nich. Przykładowo szczenięta rejestrowane w Oddziale Chorzów będą posiadać tatuaż wg. wzoru D000 – gdzie 000 to cyfry oznaczające numer szczenięcia danej rasy w Oddziale. Zarząd Główny ZKwP odmawia wydania rodowodu dla psa/suki nie posiadającego tatuażu.

 

Najstarszy pies świata to jamniczka Chanel która gdyby była człowiekiem miałaby aż 147 lat
Została ona oficjalnie uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszego psa świata i chociaż dokuczają jej różne choroby, trzyma się dobrze.

 

Psy potrafią wyczuć raka płuc w ludzkim oddechu
Rak płuc jest niemal nieuleczalny. Trudno jest też o wczesne wykrycie tej choroby, ponieważ brakuje stosownej metody – informuje serwis Deutsche Welle. Naukowiec z Niemiec twierdzi jednak, że mogą w tym pomóc psy. – Specjalnie wytresowane psy potrafią raka płuc wyczuć w oddechu pacjenta – twierdzi prof. Felix Herth. Herth specjalizuje się w badaniu i analizowaniu ludzkiego oddechu. Szuka m.in. substancji, które są wydalane przez komórki rakowe.Okazuje się, że zwierzęta te mogą nawet pomagać w wykrywaniu chorób. Top klasa wśród psich diagnostów to psy, które zostały nauczone wyczuwania wczesnego stadium nowotworów, np.: raka prostaty (szkoli się je w odróżnianiu węchem próbek moczu osób zdrowych i chorych), płuc (u chorego zmienia się wtedy woń oddechu) i czerniaka (wytresowane zwierzę jest w stanie wywąchać nowotwór po zapachu skóry). Źródło: wiadomosci.onet.pl

 

Pojawiła się pierwsza gra wideo przeznaczona zarówno dla ludzi jak i ich czworonożnych przyjaciół wydana przez  Nintendo Walk with me! Do you know your walking routine? W opakowaniu z grą  znajdują się dwa Actimetery. Dzięki tym urządzeniom działającym na zasadzie krokomierza użytkownicy Nintendo DS mają możliwość mierzenia i porównywania wyników w chodzeniu – własnych, bądź też swojego psa. Urządzenia te zmieszczą się w każdej kieszeni i można je łatwo przymocować do psiej obroży. Krok po kroku mierzą one dzienną aktywność dwu- i czteronożnych użytkowników.Dane nawet czterech różnych profili użytkowników pozostają zapisane w krokomierzach przez siedem dni. Poprzez wykorzystanie techniki bezprzewodowej dane te bezproblemowo przesłane mogą zostać na konsolę Nintendo DS. Tym sposobem uwiecznić można rekordowe wyniki, bądź stworzyć diagramy aktywności i zestawienia rankingów. Walk with me! Do you know your walking routine? to gra motywująca użytkowników do poruszania się i zdrowego, pełnego harmonii trybu życia.

 

Czekolada jest trucizną dla psa!
Zawarta w czekoladzie teobromina jest trucizną dla psa. Dwie tabliczki czarnej czekolady mogą spowodować śmierć ważącego 25 kilogramów psa. Zjedzona w mniejszych ilościach wywołuje wymioty i drgawki. W takich przypadkach wskazany jest szybki kontakt z weterynarzem. Ludziom teobromina nie szkodzi. Spożywana przez ludzi w nadmiarze może powodować uzależnienie podobne jak w przypadku kofeiny.Spożycie zbyt dużej dawki teobrominy lub też zaniechanie czynności odtruwających może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.Zawartość substancji trującej:
gorzka czekolada – 14g teobrominy/kg
mleczna czekolada – 5 g/kg
Ze wszystkich produktów spożywczych najwięcej teobrominy zawiera sypkie kakao oraz kuwertura cukiernicza, najmniej nadziewane cukierki czekoladowe. W ziarnach kakaowca teobromina występuje w ilości około 1,2 % masyJeśli więc istnieje podejrzenie, że nasz pupil spożył znaczną ilość toksycznych dla niego substancji, należy niezwłocznie udać się po pomoc do przychodni weterynaryjnej

 

Zatrucie rodzynkami u psa  jest zabójcze
Toksyczna dawka rodzynek wynosi 11,5 grama (kilkanaście sztuk) rodzynek na 1 kg masy ciała. Także świeże winogrona stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia psów (toksyczna dawka to 30 g/kg masy ciała). Trujące są odmiany zarówno pestkowe jak i bezpestkowe, kupne lub z własnej hodowli, także wytłoki z winnic.
Nie zidentyfikowano jeszcze w winogronach i ich przetworach substancji odpowiedzialnej za zatruwanie psich organizmów.
Co zastanawiające, niektóre zwierzęta zachowują się tak, jakby spożywanie rodzynek i winogron nie miało na ich organizm żadnego wpływu. Amerykańscy naukowcy, badający wpływ wspomnianych produktów na zdrowie naszych pupili przestrzegają jednak przed podawaniem nawet najmniejszych ich ilości psom. Nie wiadomo bowiem, czy ich wpływ się nie sumuje  Objawy:
Pierwsze objawy to zapalenie żołądka i jelit, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, obecność w kale lub wymiocinach częściowo strawionych rodzynek. Mogą one wystąpić w kilka godzin po spożyciu. Kolejne skutki to apatia, osłabienie. Zatrucie rodzynkami prowadzi w dalszej perspektywie do ostrej niewydolności nerek, nawet do bezmoczu. Badanie krwi na tym etapie wykazuje wysokie stężenie azotu mocznikowego, wapnia, fosforu i kreatyniny. Sekcja zwierząt zmarłych w wyniku zatrucia suszonymi owocami wykazywała bardzo zaawansowane zwapnienia kanalików nerkowych, a także obecność niezidentyfikowanego, brązowego pigmentu w komórkach nabłonka nerek.Jeśli pies zje dużą ilość rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Od niej może zależeć nie tylko zdrowie, ale i życie naszego pupila.

Ultradźwięki to dla wielu zwierząt normalnie słyszalny zakres fal. Emituje je na przykład słuchawka prysznicowa, co może tłumaczyć niechęć psów do kąpieli w wannie. Ludzie, chociaż ich nie słyszą, nauczyli się je wykorzystywać.

 

Psy śnią 🙂
Wielu ludzi, obserwujących śpiące psy, nie zawaha się przed stwierdzeniem, że potrafią one śnić. Podczas spania zdarza im się popiskiwać, przebierać nogami tak, jakby dokąś biegły, a nawet warczeć i poszczekiwać na to, co właśnie zobaczyły w marzeniach sennych – tak przynajmniej skłonni jesteśmy to oceniać. Mózg psa jest zarówno pod względem budowy anatomicznej, jak i sprawowanych funkcji, zbliżony do mózgu ludzkiego, a podczas snu aktywność fal mózgowych psa i ich obraz elektroencefalograficzny mają dokładnie takie same cechy, jak to się dzieje u ludzi. Może to świadczyć o tym, że także psy zdolne są do przeżywania marzeń sennych.

 

U psa nie występuje poczucie czasu.
Nie ma czegoś takiego jako przeszłość albo przyszłość, zawsze jest Teraz. Dla lepszego zrozumienia można to nazwać czasem teraźniejszym-wydłużonym, co odpowiada mniej więcej ludzkiemu określeniu ‘dopiero co’-‘w tej chwili’-‘zaraz’. To, co jest poza tym jest dla psa nieosiągalne, choć oczywiście jego mózg wszystko to rejestruje.

 

 Psy uczą się łatwiej niż koty.
Koty nie są głupie, ale po prostu nie chcą się uczyć wykonywania poleceń tak jak psy. Związane to jest z tym, że przodkowie psów żyli w grupie, gdzie dowodził przewodnik. A zatem pies instynktownie traktuje Ciebie jak przewodnika i wykonuje Twoje polecenia. Natomiast dzikie koty żyją samotnie i nie muszą  słuchać nikogo.

 

 Psy zabierają jedzenie i zjadają je z dala od miski.
To nawyk pochodzący z czasów, kiedy psy żyły w stadach. Psy stojące niżej w hierarchii podbiegały do zdobyczy, łapały co popadnie i uciekały na tyle daleko, żeby inne psy im tego nie wydarły.Jeśli jest to rzeczywiście nagminny, denerwujący problem należy starać się miskę umieścić w ustronnym miejscu, tak żeby pies nie czuł się zagrożony tym, że mu będziemy podbierać smakołyki z miski. Jeśli mamy kilka psów, miski powinny być od siebie oddalone.

 

Małe psy zaczepiają większe od siebie.
Najlepszą obroną jest atak tłumaczą psi psychologowie. Przeciwnik mniejszy albo podobnych rozmiarów jest mniejszym zagrożeniem niż duży. Dlatego reakcja  na duże psy  jest tak na wszelki wypadek natychmiastowa i gwałtowna.  Mimo wszystko nie brzmi to zbyt logicznie. Bo czy reakcją na większego nie powinna być ucieczka ewentualnie uległość? Jednym słowem psy  nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów, dlatego my musimy myśleć za nie i nie dopuszczać do takich stacji .

 

Dlaczego nasze psy przeciągają się?
Gdy Twój pies wita Cię pod drzwiami, często przyjmuje pozycję przeciągania się. Nie jest to objaw niewyspania, wręcz przeciwnie, w ten sposób pragnie Ci powiedzieć, “Cieszę się, że Cię widzę”. Innym razem może to oznaczać: “Proszę, pobaw się ze mną”. Możesz odpowiedzieć swojemu psu tym samym, przeciągnij się, będzie to sygnał do zabawy.

 

Psie nosy  zamarzają w czasie zimy? 
Zdrowe psy powinny mieć zawsze wilgotne nosy. Czy to jest niebezpieczeństwo czasie dużego mrozu? Czy nos może zamarznąć? Otóż, nie! Nos jest najbardziej ogrzewaną częścią ciała Twojego psa. A zatem mokry nos psa nigdy nie zamarznie, gdyż jego organizm ciągle dostarcza w to miejsce ciepło

 

Pies nie rozróżnia dobra i zła, gdyż jest to wymysł człowieka. Dla psa liczy się tylko “to, co wolno robić” i “to, czego lepiej nie robić, bo skończy się gniewem przewodnika”. Nie ma więc złych psów (choć są psy niezrównoważone psychicznie), są tylko źli właściciele psów, którzy nie nauczyli swoich psów ( z różnych powodów – albo nie umiał, albo nie chciał) co w świecie ludzi wolno, a czego nie. Przewodnik, czyli właściciel psa- stanowi medium, jest pośrednikiem pomiędzy światem psów a światem ludzi, i to wyłącznie od niego zależy jak będą się układały stosunki między psem a człowiekiem. I tylko jego należy obarczać za niewłaściwe, według naszych norm, zachowanie psa.

 

Ziewanie psa to jakby ładowanie baterii
Zwiększa dopływ tlenu do organizmu, przyspiesza akcję serca i pobudza pracę mózgu. Ziewanie może być przygotowaniem ciała do działania, jak ziewnięcie spikera tuż przed wejściem na antenę czy zawodnika czekającego na wkroczenie na boisko. Ziewanie może być też sposobem na zrelaksowanie się. Psy ziewają, aby podładować organizm, ale też by się uspokoić. To zależy od sytuacji. Każdy, kto obserwuje zawody sprawnościowe, z łatwością zauważy, jak kolejny zawodnik zaczyna ziewać, stojąc na linii startu i czekając na swoją kolej. Jest gotowy do biegu, a ziewaniem wyraża zarówno stres, jak i podniecenie. W poczekalni kliniki weterynaryjnej także można zobaczyć ziewające psy, to nieomylny znak, że są w stresie i próbują się uspokoić. Również na kursach szkolenia psy często ziewają a właściciele tłumaczą to sobie jako objaw znudzenia. Ale to nie tak. Pies ziewający na kursie posłuszeństwa jest raczej zestresowany niż znudzony, bo albo jest zdenerwowany, albo bardzo chciałby cię zadowolić, tylko zupełnie nie wie jak. Tak jak u ludzi, ziewanie u psów może być zaraźliwe. Jeśli ziewniesz, kiedy pies akurat na ciebie patrzy, możesz spodziewać się, że i on ziewnie. Wykorzystują tę metodę niektórzy doświadczeni handlarze, uspokajając tak psa przed wejściem na ring.
Artykuł pochodzi z Książki Marthy Becker i Giny Spadafori “Dlaczego psy piją wodę z toalety?” Wydawnictwa Galaktyka

 

Psy krążą wokół zanim się położą?
Jest to bardzo stary zwyczaj, praktykowany wśród dzikich psów. Związany on był z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Pies zanim się położył obchodząc teren sprawdzał, czy jest bezpieczny. A poza tym wybierał najbardziej wygodne miejsce. To zupełnie tak samo jak niektórzy ludzie,którzy wyczyniają “cuda” ze swoją poduszką zanim się położą.

 

Dlaczego pies ociera się plecami o dywany?
Po pierwsze, robi to, gdy coś go swędzi. Zwykle drapiemy pupila za uchem, pod brzuchem albo klepiemy po bokach, a on sam się po plecach nie podrapie. Niektóre psy lubią wchodzić między iglaki w ogrodzie albo tarzać się w trawie, bo to niezawodne naturalne drapaki. Drugi powód to potrzeba pozostawienia w danym miejscu swojego zapachu. Pies czuje się bezpiecznie w domu, w którym zapachy ludzi mieszają się z jego własnym zapachem. Oczywiście wolałby zaznaczyć teren moczem, ale jeśli został dobrze wychowany, wie, że tego mu w domu robić nie wolno. Trzecia przyczyna jest prozaiczna. Kołysanie się na plecach na dywanie to świetny sposób na rozprostowanie kości po śnie.

 

Dlaczego tarza się w padlinie i innych śmierdzących rzeczach?
Najpierw pies ociera się o ziemię jedną stroną szyi, potem drugą, następnie pyskiem i na koniec plecami. Dla opiekunów takie zachowanie to sygnał, że pupil znalazł jakiś stary odpad organiczny. Skąd taki odruch? Oczywiście z przeszłości. Kiedy przodek psa polował, tarzał się w czymś śmierdzącym, żeby ofiara nie czuła jego własnego zapachu. Niektórzy twierdzą też, że takie tarzanie się to element życia społecznego. Współczesny miejski pies, kiedy wytarza się w czymś śmierdzącym, podbiega do pobratymca i ociera się o niego, by sprawić mu radość.źr psy.pl

 

Jak widzi pies?
Psie oko ma bardzo podobna budowę anatomiczną do ludzkiego. Zbudowane jest z rogówki, źrenicy, siatkówki i soczewki. Jednak mimo takiej samej budowy narządu, psy zupełnie inaczej odbierają rzeczywistość niż ludzie. Przede wszystkim wzrok psa jest dobrze przystosowany do polowań. W końcu zwierzęta, zanim jeszcze udomowił je człowiek, jakoś musiały zdobywać pożywienie. Nie ważne czy duży, czy mały – wszystkie doskonale widzą szybko poruszające się przedmioty w oddali. Gorzej jednak z przedmiotami nieruchomymi. Zwierzęta mają kłopot z ocenianiem odległości i perspektywą. Za to pole widzenia psa jest znacznie szersze niż nasze (ok. dwukrotnie). Oznacza to, że psy widząc w promieniu 250 stopni, oglądają świat panoramicznie. Psy słabiej koncentrują się na przedmiotach leżących blisko nich.Zauważymy to łatwo, gdy tuż przed nim położymy coś małego do jedzenia. Najpierw zacznie szukać tego nosem (węchem). Również podczas zabaw “nos w nos” z właścicielem, pies widzi swojego pana nieostro. Właśnie dlatego w bliskim kontakcie pies zaczyna obwąchiwać i lizać. Niektórzy porównują psy do ludzi – daltonistów.W rzeczywistości psy odróżniają kolory, ale nie wszystkie i znacznie słabiej niż ludzie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Kalifornii pokazały, że psy widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty (wpadający w brąz) i bardzo ciemny szary, natomiast gorzej radzą sobie z czerwienią i zielenią, które odbierają zbieżnie. Przypuszcza się, że widzą je jako ciemny szary lub nawet czarny. Zwierzęta widzą też ostrzej przy niskim natężeniu światła, a gorzej, kiedy jest bardzo jasno – choćby w słoneczny letni dzień. Choć do wzroku kota jest im daleko, w nocy i o świecie widzą dużo lepiej niż ludzie.

 

Jak pies słyszy?
To drugi najsilniej rozwinięty psi zmysł. Słuch u psów spełnia dużo większą rolę niż wzrok. Uszy to psie radary, którymi odbierają dźwięki niedostępne dla ludzi. Poruszane przez 17 mięśni, potrafią ustawić się tak, aby wyłapać najdrobniejszy nawet szmer. Człowiek słyszy od 22 kHZ, a psy od 45 kHz. Ta wrażliwość sprawia, że głośne dźwięki są bardzo nieprzyjemne dla psich uszu, a dłużej trwające mogą uszkodzić narząd słuchu. To stąd bierze się nerwowe zachowanie zwierząt, gdy słyszą np. człowieka grającego na piszczącym instrumencie. Dzięki umiejętności odbierania ultradźwięków często wydaje się, że psy mają szósty zmysł – słyszą dźwięki, o których nie mamy pojęcia. To dzięki niemu psy z dużej odległości lokalizują inne psy oraz rozpoznają dźwięki jakie wydają czworonożni koledzy. Mogą to robić nawet z odległości 250 m.Zdolność słyszenia u psów zależy nie tyle od rasy, ale od wielkości psa. Duże psy słyszą dźwięki niższe dzięki większej czaszce i tym samym większej odległości między uszami, natomiast małe pieski słyszą dźwięki o wyższej częstotliwości

 

Jak pies czuje?
Coś, co ludzie nazywają “czuciem strachu”, to również węch. To za pomocą umieszczonego na końcu nosa zwoju Gruenberga, zwierzę z dużym wyprzedzeniem odbiera feromony alarmujące o niebezpieczeństwie. Psy pracują w szpitalu z dziećmi z oddziałów onkologicznych, w przedszkolach czy szkołach z dziećmi zdrowymi, osobami starszymi czy dziećmi niepełnosprawnymi, a także w zajęciach w ośrodkach specjalistycznych. Na całym świecie powstało wiele prac naukowych dotyczących dogoterapii. Specjaliści przekonują, że to, że psy wyczuwają u ludzi stany zagrażające ich życiu, również ma związek z ich węchem. Dzięki niemu czują i zapamiętują zapach wydzielany przez człowieka, który jednocześnie kojarzy im się z nerwowymi sytuacjami w ich życiu. Za pomocą węchu są w stanie np. wyczuć zbliżający się napad epilepsji

 

Po co kastrować?  
5 zalet sterylizacji.
Sterylizacja to zabieg, który prowadzi do niepłodności. Może to być podwiązanie jajowodów (wtedy zostaje cały układ rozrodczy i cieczka) albo kastracja, czyli usunięcie jajników u suk (zwykle usuwa się też macicę) lub jąder u psów (w języku potocznym zwykle nieprawidłowo mówimy o sterylizacji w odniesieniu do samic, i kastracji w wypadku samców).

1. Stabilniejszy charakter
Wiele osób uważa, że psy po kastracji są ospałe i nie nadają się choćby do uprawiania psich sportów. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie – ich charakter staje się stabilniejszy, dzięki czemu lepiej i z większym zapałem wykonują komendy. Kastracja w połączeniu z terapią behawioralną jest także polecana jako metoda łagodzenia agresji u psów (szczególnie u dominujących i nerwowych samców).

2. Święty spokój z cieczkami
Jeśli wysterylizujemy sukę niehodowlaną, mamy święty spokój z cieczkami. Nie tylko nie musimy troszczyć się o higienę podopiecznej tym okresie, ale także,  nie musimy się opędzać od jej adoratorów, w konsekwencji nie będziemy musieli troszczyć się o niechciane potomstwo.

3. Dłuższe życie suczek
Są dowody naukowe na to, że prawidłowo przeprowadzona sterylizacja przedłuża sukom życie. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się występowanie guzów listwy mlecznej (zwłaszcza jeśli przeprowadzi się go tuż przed pierwszą cieczką) oraz schorzeń układu rozrodczego takich jak ropomacicze. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i schorzeń skóry.

4. Mniej chorób psów
Kastracja powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego, a w związku z tym jest korzystna w wypadku większości jego chorób – przede wszystkim przerostu i torbieli wewnątrzgruczołowych. Całkowicie zapobiega wystąpieniu nowotworu jąder, bo zostają one usunięte, a nowotwór ten zbiera największe żniwo wśród niekastrowanych zwierzaków.

5. Ograniczenie lub wykluczenie włóczęgostwa
Choć wykastrowane samce są zdolne do kopulacji, w praktyce motywacja seksualna po kastracji jest na tyle mała, że zwykle nie sprawia to właścicielom żadnego kłopotu. (Uwaga: nie dotyczy to ucieczek psa z posesji, bo popęd płciowy zwykle nie jest jedyną ich przyczyną).


Różne ciekawostki

Na świecie żyje do pól miliarda psów. Do największych i najcięższych spośród psów domowych należy staro-angielski mastil i powszechnie znany bernardyn. Masa dorosłych osobników tych dwóch gatunków wynosi 75-90 kg. Najcięższy (145 kg) i największy (wysokość w kłębie 89 cm) mastfl należał do mieszkańca Londynu. Najcięższy bernardyn (waga 140,5 kg, wysokość w kłębie – 99 cm) – mieszkańca stanu Michigan w USA. Najmniejszym z aktualnie żyjących dorosłych osobników jest „Peqnuts”, miniaturowy piesek rasy Chihuahua (długość – od głowy do ogona – 25 cm, masa 630 g). Psy żyją przeważnie od 8 do 15 lat, rzadko o parę lat dłużej. Najdłużej żyjącym psem (29 lat i 5 miesięcy) był owczarek australijski. Najwięcej, bo aż 23 młode, z których wszystkie przeżyły, urodziła suka amerykańskiego Uwhounda w 1944 r. Rekord skoku wzwyż należy do owczarka niemieckiego, który pokonał ścianę o wysokości 3,48 m. Najdłuższy skok (9,14 m) wykonał pies w pogoni za zającem, przeskakując przy tym płot o wysokości 1,4 m. Źródło: http://www.kobieta.twojetrojmiasto.pl/

Najrzadszym obecnie psem jest amerykański terrpier bezwłosy. Jego populacja nie przekracza setki. Większość należy do jednej rodziny w stanie Louisiana (USA).

 Czy jajko zaszkodzi naszemu pupilowi?
Prawda jest taka, że gotowane na twardo jajko nie powinno psu zaszkodzić. Co ciekawe, jajka są bardzo zdrowe dla psa i zawierają wiele ważnych składników odżywczych.Jajko gotowane, smażone czy surowe? Warto pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej podawać psu jajko gotowane na twardo lub na miękko pamiętając o tym, aby białko było ścięte. Jeśli podajemy psu jajko na miękko, to nie więcej niż raz w tygodniu i tylko żółtko. W surowym białku występuje bowiem awidyna, która podczas gotowania zanika. Niestety substancja ta znajdująca się w surowym białku rozkłada witaminę H (biotynę), która może wpłynąć na pogorszenie jakości okrywy włosowej. Włosy, a w przypadku psów, sierść staje się brzydka, łamliwa i słaba. Unikajmy również podawania psu jajka smażonego – jest tłuste, a co tłuste nie jest zdrowe.
Oczywiście należy całkowicie zrezygnować z jajek, jeśli pies ma uczulenie na białko jaja kurzego. Nie martwmy się również, jak pies przez przypadek zje skorupkę. Oczywiście należy tego unikać, gdyż może ona utkwić w przewodzie pokarmowym, ale w swoim składzie nie ma niczego szkodliwego. W skorupce znajduje się wapń, który jest potrzebny w psiej diecie, ale należy go podawać w nieco lepiej przyswajalnej postaci.

xx


Choroby psów

Parwowiroza – jedną z najgroźniejszych i najmłodszą chorobą wirusową psów,zakaźna, zaraźliwa choroba atakująca głównie psy młode, do szóstego miesiąca życia. Niekiedy może również dotyczyć psów dorosłych, w szczególności nie zaszczepionych.

Nosówka – jest jedną ze starszych chorób wirusowych psów, wysoce zakaźna, wirusowa choroba psowatych, z komplikacjami w postaci wtórnych zakażeń bakteryjnych. Występuje powszechnie na całym świecie. Należy, wraz z parwowirozą, do najgroźniejszych chorób zakaźnych psów. Zachorowanie może nastąpić u psów w każdym wieku, najczęściej występuje u szczeniąt w wieku 2 – 5 miesięcy. Cechuje się wysoką śmiertelnością i ciężkim przebiegiem

Udar cieplny – psy są bardzo wrażliwe na wys1.okie temperatury, toteż nie wolno ich zostawiać w mocno nagrzanych pomieszczeniach na słońcu, ani nie wolno zamykać psa w samochodzie, który stoi na nieocienionym parkingu.

Cukrzyca – Jest chorobą nieuleczalną. Należy jak najściślej współpracować z weterynarzem i podawać pieskowi insulinę.

Zespół chwiejności u psów – (kręgozmyk szyjny) jest przypadłością występującą stosunkowo rzadko i dotyczy przede wszystkim psów.

Choroby zębów – próchnica – kupując pieskowi kości do gryzienia zalecane przez psich stomatologów pomagamy im w czyszczeniu zębów z osadów i kamienia.

Ukąszenia przez kleszcze – bardzo groźne tak jak u ludzi, toteż dbając o naszego pupila zawsze sprawdzamy czy po spacerze nie ma żadnego pasożyta.

Młodzieńcze zapalenie kości – (enostoza) występuje przede wszystkim u o/ulwczarków niemieckich, znacznie rzadziej u innych dużych ras.

Wścieklizna – Jest najgroźniejszą chorobą odzwierzęcą o charakterze globalnym. Panuje niemalże w każdym zakątku globu.

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa – dyskopatia – występuje szczególnie u zapasionych psów – szczególnie u jamników, których kręgosłup jest długi i obciążony. Dbając o zdrowie naszego pieska – nie tuczymy go!

Choroby uszu – są drugą (po chorobach skóry) co do częstotliwości przyczyną konsultacji weterynaryjnych, należa do nich zapalenie uszu , świerzb uszny, ten drugi może się przenosić na człowieka

Alergiczne choroby skóry – należą do najczęstszych konsultacji w gabinetach weterynaryjnych.Spośród chorób wynikających z nadwrażliwości u psów najczęściej zdarza się alergiczne, pchle zapalenie skóry, atopowe zapalenie skór

Alergia. Rodzaje i przyczyny alergii Przyczyną wystąpienia alergii wziewnej u psów są te same alergeny wziewne co u ludzi, a więc: pyłki roślin, kurz i roztocze, zarodniki grzybów pleśniowych i naskórki. Kolejna pod względem ilości przypadków to alergia pokarmowa zwana również nadwrażliwością na dane składniki pokarmowe lub całe grupy pokarmów. Najczęściej jednak psy uczulają się na jeden składnik diety.

Choroby oczu u psów to  zapalenie spojówek  spowodowane najczęściej  alergią, lub stan zapalny spowodowany wrodzoną wadą  np bernardyny, chow-chow, dogi niemieckie, bassety.

Nużyca zakażenie nużeńcem psim (Demodex canis), pasożytem o wielkości 0,2-0,3 mm. Zwykle umiejscawia się on w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. Najczęściej na grzbiecie nosa, wargach, czole, powiekach, u nasady małżowin usznych, na szyi, kończynach, a nawet na tułowiu. Do zachorowania predysponują: krótka sierść, spadek odporności, a także zbyt częste kąpiele wnieodpowiednich kosmetykach.
Wszystko zaczyna się od tzw. złuszczającej się postaci nużycy. W miejscach, w których znajduje się pasożyt, pojawiają się łysinki, najpierw pojedyncze, a potem – jeśli w porę nie zacznie się leczyć – zlewają się i dochodzi do rozległego plackowatego wyłysienia. Skóra jest w tych miejscach zaczerwieniona, pomarszczona i pokryta złuszczonym naskórkiem. Po kilku dniach kolor skóry zmienia się na grafitowy lub ceglasty. W tym okresie choroby pies odczuwa niewielki świąd lub nie odczuwa go wcale. Jeśli zwierzak nie jest leczony, dochodzi do wtórnego zakażenia gruczołów łojowych i mieszków włosowych bakteriami ropotwórczymi i pojawiają się krosty. Nieleczona dalej nużyca powoduje, że szybko dochodzi do całkowitego wypadnięcia włosów, a krosty pękają i wydobywa się z nich ropno-krwista wydzielina.Dlatego najważniejsze jest szybkie stwierdzenie choroby (zeskrobuje się naskórek, który potem jest badany pod mikroskopem). Leczenie polega na trwającym kilka tygodni smarowaniu skóry odpowiednimi preparatami. Czasem niezbędne są kąpiele w leczniczych roztworach. Wspomagająco używa się też specyfików typu spot on, a nawet zastrzyków.

 

Robaki skórne (Dirofilaria repens) to nicienie o maksymalnej wielkości 17 cm. Te pasożyty występują w jednej z postaci dirofilariozy, o drugiej, czyli robakach sercowych i płucnych (Dirofilaria immitis)  Atakowały one dotąd psy, koty i zwierzęta mięsożerne w południowej Europie, Azji, Ameryce Północnej i południowej Afryce i tylko, jeśli wybraliśmy się ze zwierzakiem w podróż, mogliśmy go narazić na niebezpieczeństwo zapadnięcia na przenoszoną przez komary dirofilariozę. Ostatnio niestety coraz częściej wykrywa się ją w Polsce, i to u psów, które nigdzie nie wyjeżdżały.Roznosicielami robaków skórnych są samice komarów. W ciele komara, który jest też żywicielem pośrednim larw pasożyta, i w organizmie psa (żywiciela ostatecznego) robaki przechodzą kilka przeobrażeń. Dojrzałość uzyskują w ciągu 180-270 dni. W ciele żywiciela ostatecznego mogą przetrwać 2-4 lata. Umiejscawiają się w tkance podskórnej lub międzymięśniowej, a nawet w jamie otrzewnowej. Często trudno zauważyć, że psu coś dolega, bo nie ma objawów. Czasem natomiast widać niewielkie guzki, swędzące i niekiedy bolesne. W miejscach tych występują też nadmierne rogowacenie naskórka, rumień i wyłysienia. Tam właśnie znajdują się dorosłe osobniki nicieni. Zwierzak, w którego organizmie się zagnieździły, nie ma apetytu, cierpi na zapalenie spojówek i chudnie. Żeby postawić diagnozę, lekarz weterynarii musi sprawdzić, czy robaki są w guzkach, wykonać badania serologiczne oraz PCR. Usuwa się je chirurgicznie i podaje leki eliminujące ich niedojrzałe formy. Najważniejsze jest jednak niedopuszczenie do pojawienia się nicieni w organizmie, czyli systematyczne stosowanie odstraszających komary preparatów spot-on.

 

Przykry zapach z pyska.Najczęściej przykra woń wydobywająca się z pyska czworonoga jest następstwem chorób zębów i przyzębia, kamienia nazębnego. Rasami szczególnie skłonnymi do tego rodzaju dolegliwości są pudle, maltańczyki, yorkshire teriery, shih tzu, japońskie chiny oraz maltańczyki. Niestety wciąż większość właścicieli bagatelizuje konieczność przeprowadzania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych obejmujących jamę ustną i zęby psa.Ale to niejedyny możliwy powód niemiłego zapachu wydobywającego się z jamy ustnej czworonoga. Może on być również wynikiem zapalenia zatok okołoodbytowych. Znajdują się one między zewnętrznym i wewnętrznym zwieraczem odbytu. Na skutek ubogiej w błonnik diety i osłabienia perystaltyki jelit, a także w wyniku skłonności osobniczych, dochodzi do ich zapalenia i gromadzenia się tam mas kałowo-ropnych. W efekcie powstaje ostry stan zapalny, któremu towarzyszy duży świąd. Ze względu na ciągłe swędzenie pies intensywnie wylizuje tę część ciała, a tym samym wprowadza do jamy ustnej bakterie.U samców stosunkowo często spotykane jest zapalenie napletka. Schorzeniu również towarzyszy silne swędzenie, czego następstwem jest wylizywanie. Prowadzi to niejednokrotnie do zapalenia migdałków, które też może być powodem zmiany zapachu z jamy ustnej psa. W wypadku suczek wylizywanie sromu podczas cieczki może powodować zmianę zapachu wydobywającego się z jamy ustnej.Inne powody nieprzyjemnej dla otoczenia woni wydobywającej się z pyska psa to stany zapalne w obrębie zatok nosowych, szczękowych, zapalenie gardła; choroby ogólnoustrojowe (np. nerek czy wątroby), a także skłonności do koprofagii, czyli spożywania własnych odchodów.
Oprócz przyczyn chorobowych nieprzyjemny zapach wynika często z prozaicznych błędów dietetycznych polegających na podawaniu psu nieodpowiedniej karmy.

 

Wypadanie włosa, sierści.Łupież, włosy matowe i łamliwe, a także nadmierne ich wypadanie świadczą o braku lub zbyt dużej ilości niektórych składników odżywczych albo o zaburzeniach metabolicznych. Czasem sami możemy pomóc podopiecznemu, kiedy indziej zaś konieczna jest interwencja lekarza weterynarii.Włos psa składa się w ponad 80 proc. z białka. Dlatego zarówno zwierzak, w którego diecie będzie go zbyt wiele, jak i ten, któremu dostarczymy go za mało, może mieć problemy z odbudową sierści. Także stan skóry nie jest tu bez znaczenia – powinna być prawidłowo odżywiona i nawilżona, a wtedy włosy będą sprężyste. Tu ważną rolę odgrywają odpowiednie tłuszcze, a zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega-3 i -6) oraz niektóre mikroelementy (głównie cynk i miedź).Bywa też, że na sierści i nawilżeniu skóry niekorzystnie odbija się przedłużające się odchudzanie – dlatego szczególnie w okresie wymiany sierści warto podawać suplement dla psów zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 (najlepiej w stosunku ok. 1:1).

 

Co robić, by wymiana włosa się udała? Większość psów wymienia włos dwa razy w roku. Proces ten wpływa na osłabienie organizmu czworonoga. Warto więc trzy, cztery tygodnie wcześniej zmienić mu karmę na taką, która zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i mikroelementy, lub podawać dobrane przez lekarza weterynarii suplementy diety. Kiedy zaczyna się intensywne gubienie włosa, trzeba psa wyczesywać – nawet trzy razy dziennie – za pomocą szczotek podszerstkowych, grzebieni z ruchomymi zębami czy furminatora. Gdy pies przestaje już linieć i na szczotce zostaje coraz mniej starych włosów, kąpiemy go w odpowiednim szamponie i wyciągamy ostatnie włosy gumowym zgrzebłem.

 

Dlaczego skóra jest nadwrażliwa
Kiedy pies się drapie, najpierw myślimy, że pewnie ma pchły. Jednak skąd by się miały wziąć u zadbanego zwierzaka? Obecnie wiele psów miejskich jest regularnie kąpanych i ma zakraplane co miesiąc preparaty przeciw pchłom i kleszczom. Jeżeli po przeczesaniu gęstym grzebieniem i wykąpaniu w szamponie przeciwpchelnym, zarówno w wodzie, jak i na grzebieniu nie ma pcheł, warto zajrzeć do miski naszego czworonoga. Prawdopodobnie może być nadwrażliwy na niektóre pokarmy albo nawet cierpieć na alergię.W pierwszym przypadku należy zastosować dietę eliminacyjną. Koncepcja jest prosta: jeśli danego składnika nie ma w diecie, to nie uczuli.

 

 Glista Toxocara  Niestety w większości wypadków pasożytów jelitowych nie widaç w kale. Ich obecność w organizmie zwierzęcia można stwierdzić lub wykluczyć tylko za pomocą badań parazytologicznych. Warto pamiętać, że wzrost zachorowań na choroby pasożytnicze następuje wiosną i jesienią, kiedy organizmy zarówno ludzi, jak i zwierząt są osłabione. Badania dowodzą, że 30-70 proc. osiedlowych piaskownic, alejek, skwerków i parków zanieczyszczonych jest jajami glist Toxocara canis (glista psia) i Toxocara cati (glista kocia). Głównym źródłem zakażenia są młode psy i koty. Najbardziej narażone na zachorowanie są zwierzęta do trzeciego miesiąca życia (nawet 80 proc. zarażonych jest glistami). Szczenięta takie wymiotują, mają powiększony brzuszek, są apatyczne, oddają luźny kał. Mają skłonność do zmian krzywiczych. Ich sierść jest matowa i łamliwa. Gdy pasożytów jest bardzo dużo, dochodzi do niedrożności jelit, a nawet ich perforacji. Zwierzęta miewają też padaczkopodobne objawy neurologiczne.Jeśli glistami Toxocara zarazi się człowiek, umiejscawiają się one w jego narządach wewnętrznych (człowiek jest tylko ich żywicielem pośrednim). Dominującymi objawami zarobaczenia są kaszel, stany podgorączkowe, bóle brzucha, utrata wagi, powiększenie wątroby i śledziony, wypryski skórne, zapalenie naczyniówki oka, stopniowy zanik i utrata wzroku, a nawet zapalenie mózgu. W naszych warunkach klimatycznych najwięcej zakażeń glistnicą występuje u dzieci do 14. roku życia.Koniecznie należy więc pamiętaç o systematycznym odrobaczaniu psów i przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Zaleca się przeprowadzenie pierwszego odrobaczania w wieku dwóch tygodni; drugiego, kiedy szczeniak skończy czwarty tydzień życia; trzeciego, kiedy ma sześć tygodni; czwartego po ukończeniu trzeciego miesiąca; a następnie co trzy miesiące. Dorosłe psy także należy odrobaczać co trzy miesiące, a przynajmniej raz na pół roku


Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy psu ?  zajrzyj poniżej i zapamiętaj , możesz uratować życie  psu !

Reanimacja – uratuj życie swojemu psu

Zatrzymanie krążenia to inaczej zaprzestanie bicia serca jak i oddychania. W takiej sytuacji człowiek musi działać bardzo szybko by uratować swojego ulubieńca. Powinien natychmiast wezwać weterynarza i od razu rozpocząć reanimację. Przed przystąpieniem do reanimacji należy psu zdjąć obrożę, otworzyć pysk, wyciągnąć język, a następnie ułożyć go na prawym boku. Przy pomocy dłoni uciskamy klatkę piersiową za kością ramieniową psa (między trzecim a szóstym żebrem). Jeżeli piesek jest malutki, należy umieścić kciuk jednej ręki po prawej stronie klatki piersiowej a pozostałe palce po lewej stronie tuż za lewym łokciem i w ten sposób uciskać klatkę piersiową. Ucisk należy wykonywać co około 5 sekund. Reanimując psa wykonujemy 15 ucisków i 2 wdechy. Sztuczne oddychanie wykonuje się metodą usta – nos. Należy się jednak upewnić, że tchawica jest drożna. Jeżeli w pysku znajduje się ciało obce należy je wcześniej usunąć. Nacisk oraz ilość powietrza wdmuchiwaną do nosa psa musimy dostosować do jego wielkości. Należy kontrolować puls i obserwować czy oddech i bicie serca wróciło do normy. Jeżeli w ciągu 10 sekund pies nadal nie oddycha i serce mu nie bije to należy wznowić reanimację. Jeżeli tak to powinniśmy jak najszybciej zabrać go do weterynarza.

źródło Autor: Redakcja Animalia.pl,


 Żywienie

Czym możemy urozmaicić i wzbogacić pożywienie naszego pupila?

  1. Nać pietruszki Działa moczopędnie i odkażająco na drogi moczowe oraz detoksykująco i eterycznie na cały organizm. Jest bogata w magnez, potas, Wit A i C oraz Wit K.
  2. Yuka Shidiger.Nazywana jest dezodorantem organizmów, bo jak wiadomo eliminuje w znacznym stopniu zapach psa/kota .w każdym tego sowa znaczeniu. Zarówno zapach odchodów , jak i całego zwierzęcia
  3. Żurawina Od lat znana jest z właściwości odkażających. Jej dobroczynne działanie polega na tym, że związki w niej zawarte utrudniają przyleganie bakterii do ścian narządów. Chroni zatem ukł.moczowy przed infekcją E.Coli, jak i sprzyja higienie jamy ustnej.
  4. Marchew Jest skarbnicą cennych wartości odżywczych: beta-karotenu wspomagającego wzrok, witamin B1,PP,K i minerałów: takich jak wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, molibden, magnez, jod oraz potas. Dostarcza też psom dużych ilości naturalnych antyoksydantów.
  5. Siemię lniane Siemię użyte do produkcji karmy daje nam gwarancje, że jest ona konserwowana w sposób naturalny, ponieważ jest to bogatym źródło Wit E.
  6. Szpinak Dostarcza psu/kotu luteiny. W ich organizmach(jak i w naszych) luteina ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Chroni oko przed działaniem wolnych rodników. Szpinak to też moc żelaza i Wit. K.

Jak oduczyć psa szczekania?

Szczekanie! dla niektórych opiekunów jest to problem również wtedy, gdy są ze swymi pupilami. Rozwiązanie jest teoretycznie proste: naucz swojego psa milknąć na komendę. W praktyce często pojawiają się problemy. Właściciele próbują bowiem nauczyć komendy: „sza!”, kiedy zwierzak jest podekscytowany i szczeka tak głośno, że nie jest nawet w stanie usłyszeć głosu swego pana. Istnieje lepszy sposób.
Przede wszystkim zabierzmy się do rozwiązywania problemu od ogona, czyli od końca, i nauczmy psa szczekać na komendę. Może się to wam wydać dziwne: „Mój pies tyle szczeka, po co, u licha, miałbym go uczyć szczekać jeszcze więcej?”. No cóż, jeśli nauczyłeś psa szczekać na komendę, możesz go teraz nauczyć milczeć, kiedy będzie ci to odpowiadało.

Szkolenie pozytywne zawsze składa się z tych samych czterech kroków:

1. Polecenie
2. Przynęta
3. Reakcja
4. Nagroda

I w ten sam sposób nauczysz swego psa szczekać na komendę:

1. Powiedz: „daj głos”.
2. Zachęć go do dania głosu, pokazując mu przysmak.
3. Pies szczeka.
4. Nagródź go.

Poproś kogoś, by zadzwonił do drzwi. Po 6-8 powtórzeniach sekwencji pies nauczy się, że komenda „daj głos” zapowiada dzwonek do drzwi, zatem będzie szczekał, kiedy powiesz: „daj głos”, oczekując dzwonka do drzwi.
Szkolenie pozytywne jest tak szybkie i łatwe, że możemy równocześnie nauczyć psa zamilknąć. Czego użyć, by zachęcić go do tego, by zamilkł? Najlepsza będzie karma lub przysmak. Pies nie może go obwąchiwać i szczekać równocześnie.

Zatem uczenie komendy „sza!” wygląda tak:

1-4. Te punkty ćwicz tak samo jak podczas nauki szczekania na komendę.
5. Powiedz: „sza!”.
6. Pomachaj psu tuż przed nosem przysmakiem.
7. Pies wącha przysmak i przestaje szczekać.
8. Pochwal psa: „ładnie, bardzo ładnie”. Potem daj przysmak.

Powtarzaj tę sekwencję wielokrotnie, za każdym razem wydłużając czas, kiedy pies nie szczeka, przez opóźnienie podania przysmaku. Później ćwicz także na spacerze, by zwierzak nauczył się wykonywać komendę w różnych sytuacjach.


Socjalizacja psa

Ciekawe i bardzo przydatne porady można znaleźć http://www.psy24.pl/1529-Socjalizacja-psa-.html

Co o nas piszą:

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90439,6912140,Biznes_pod_psem.html

,, NOS ”

Kiedy smutny wracasz z miasta,
Kiedy łamie ci się głos
Czarny niby pasta
Koło ciebie krąży… nos.
Najpierw milczkiem, najpierw z dala,
Przestrzegając reguł gry,
Jak detektyw nos ustala,
Skąd się bierze nastrój zły.
Potem, gdy już nos przyczyny
Twojej kwaśnej miny zna,
Wie, że sposób jest jedyny,
Jedna rada – właśnie ta:
Wspiąć się jak roślinka pnąca,
Zlizać z twarzy krople łez…
Nagle czujesz: pies cię trąca !
Nosem liże cię twój pies !

Ryszard Marek Grońsk

 

 Wszystkie zamieszczone fotografie oraz opisy są mojego autorstwa i chronione prawem. Wykorzystywanie ich bez mojej pisemnej zgody przez inne osoby lub firmy jest zabronione !!!